Hasil Lomba Road Race Wonosobo Gadhuro Road Race Open Championship 2018 Seri 1

BEBEK 4T TU 150 CC PEMULA (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 1
I. 100 IRVAN RIYADOH KEBUMEN HK MAHENDRA UD. GUNUNG LAWU BK TECH BLORA
II. 179 RYAN TS JEPARA KTK PAPUA P-SPEED RACING JEPARA
III. 107 PRABA ADI WONOSOBO CV SINAR HARAPAN PLONTENG RACING
IV. 84 FAUZAN ALZIDKI PURBALINGGA MAYONG RACING SCHOOL
V. 119 M. FAQIH JS BONDOWOSO – JATIM FAIR RACING TEAM – CHIKEN SPEED

BEBEK 4T TU 125 CC PEMULA (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 2
I. 191 STEVANO ROSSI GROBOGAN PUTRA PERDANA TEAM 35
II. 129 DIAN PUPER BANJARNEGARA WWW.WARUNG DUID.COM
III. 145 GEA HARYANTO KEBUMEN BOS ONE ORION BG 14 MAHESA LEMBU NEW CMRT
IV. 42 HAFID PRATAMA YOGYAKARTA RRT STD SANTIAGO GARASI 42 EA’S
V. 148 AGUS CHIKEN BANJAR PATROMAN – JABAR 100 GROUP CPX JOGJA

BEBEK 4T STD 150 CC PEMULA (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 4
I. 112 M. ANDRIAS LUKITO SRAGEN YAMAHA STROKES 55
II. 50 FARID YOGA PRATAMA PATI BK TECH FARID BROTHERS
III. 707 ALVIAN BAGASKARA PURWODADI 67 MOTOTECH KOIZUMI BST JBRT
IV. 179 RYAN TS JEPARA KTK PAPUA P-SPEED RACING JEPARA
V. 199 REZA AW PURWOKERTO HENZ EXHAUST 27 HZ

MATIC STD 130 CC PEMULA (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 5
I. 148 AGUS CHIKEN BANJAR PATROMAN – JABAR DIJAYA 87 ON ART 87 BM148 KBRT
II. 77 CHRIS BEDING KEBUMEN DDRT AUTO CLINIC
III. 179 RYAN TS JEPARA RACINGHELL M-TARNO PURWODADI
IV. 707 ALVIAN BAGASKARA PURWODADI BOS W52 KOIZUMI JBRT
V. 100 IRVAN RIYADOH KEBUMEN WARUNG DUWIT RACING TEAM

BEBEK 4T STD 125 CC PEMULA (MAX. 16TH)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 6
I. 50 FARID YOGA PRATAMA PATI BK TECH FARID BROTHERS
II. 48 ARYA DWI MAHENDRA KEBUMEN KK SPEED ERZHET HANDAYANI RT
III. 27 ADITYA YUSUF SAPUTRA PURBALINGGA GRIYA MOTOR
IV. 24 FARIKH RA PATI SURYAJATI PUTRA WIDYA DEWA KACA BST RAS MG KMT
V. 94 ADE MN PATI PUTRA ABC OPZED BRIGADIR PUTRA JEPARA

BEBEK 4T STD 150 CC PEMULA (MAX. 16TH)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 7
I. 112 M. ANDRIAS LUKITO SRAGEN YAMAHA STROKES 55
II. 50 FARID YOGA PRATAMA PATI BK TECH FARID BROTHERS
III. 48 ARYA DWI MAHENDRA KEBUMEN KOJEX RACING
IV. 97 HENDRA AW PURWOKERTO NSR 27HZ HENZ RACING PURWOKERTO
V. 24 FARIKH RA PATI SURYAJATI PUTRA WIDYA DEWA KACA BST RAS MG KMT

BEBEK 2T STD 125 CC PEMULA
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 8
I. 129 DIAN PUPER BANJARNEGARA PUTRA PERDAANA TEAM 35
II. 257 HAYDAR MAULANA TEMANGGUNG IGUN CEBONG SAMANTHA MD RACING
III. 42 HAFID PRATAMA YOGYAKARTA GARASI 42 D2T Z-UMAR
IV. 148 AGUS CHIKEN BANJAR PATROMAN – JABAR DIJAYA 87 ON ART 87 BM148 KBRT
V. 9 DWI PURWANTO SALEPOK BLORA HAR RACING LIA JATI

BEBEK 4T TU 125 CC OPEN (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 9
I. 127 R. FADHIL PAPUA JASTI PUTRA AYU SEKTI RAM 37
II. 78 TEGUH WAR WER PATI PUTRA PERDAANA HASIL PLAT ABRT20
III. 42 HAFID PRATAMA YOGYAKARTA RRT STD SANTIAGO GARASI 42 EA’S
IV. 100 IRVAN RIYADOH SEMARANG PUTRA PERDANA TEAM 35 RACING WONOSOBO
V. 88 TOMMY R. ORLANDO BANTUL JAYA TEKNIK AC MOBIL 24 JAM

BEBEK 4T TU 150 CC OPEN (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 10
I. 78 TEGUH WAR WER PATI PUTRA PERDAANA HASIL PLAT ABRT20
II. 119 M. FAQIH JS BONDOWOSO – JATIM FAIR RACING TEAM – CHIKEN SPEED
III 79. MD. RICARDOANELKA SRAGEN TRYTO PROJECT MYG RACING
IV. 100 IRVAN RIYADOH KEBUMEN HK MAHENDRA UD. GUNUNG LAWU BK TECH BLORA
V. 88 TOMMY R. ORLANDO BANTUL JAYA TEKNIK AC MOBIL 24 JAM

BEBEK 2T UNDERBONE 125 CC OPEN (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 11
I. 127 R. FADHIL PAPUA SJP33 RC3 JASTI PUTRA
II. 55 DIAZ KUMORO JATI YOGYAKARTA –
III. 72 JOJON AM MAGELANG KARYA KAYU GARMOS
IV. 88 TOMMY R. ORLANDO BANTUL JAYA TEKNIK B-PAZZ INDONESIA HAKA TECH
V. 100 IRVAN RIYADOH SEMARANG HAR RACING BLORA

BEBEK 2T STD 125 CC OPEN (POINT)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 12
I. 126 ERVANTONA KLATEN PUTRA PERDANA TEAM 35 22SPEEDSHOP Z-UMAR D2T
II. 129 DIAN PUPER BANJARNEGARA IGUN CEBONG
III. 75 SULUNG BAHTERA JATIM BYG SERBA PRIMA
IV. 100 IRVAN RIYADOH SEMARANG HAR RACING BLORA
V. 148 AGUS CHIKEN BANJAR PATROMAN – JABAR DIJAYA 87 ON ART 87 BM148 KBRT

SPORT 2T TU 140 CC OPEN
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 13
I. 75 SULUNG BAHTERA JABAR TOP-N BYG SERBA PRIMA
II. 127 R. FADHIL PAPUA JASTI PUTRA YAMAI RC3
III. 55 DIAZ KUMORO JATI YOGYAKARTA –
IV. 88 TOMMY R. ORLANDO BANTUL MBAJING TECH FT JAYA TEKNIK TY1 AHY
V. 111 ARDI SATYA S PURWOREJO CHILDREN CCP BJS BISTRO

BEBEK 2T STD 125 CC PEMULA LOKAL KABUPATEN
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 14

I. 10 AKHAMD TAUFIK WONOSOBO AR SPEED SEMARANG – MPO
II. 19 RISKA OON WONOSOBO MD RACING PUTRA PERDANA TEAM 35
III. 76 WIWID SAGITA WONOSOBO CK PRIVATER OA OE
IV. 16 SATRIA HANDIKA WONOSOBO GRC 72 DUDA GILAX MD RACING
V. 73 TONI GUNAWAN WONOSOBO MPO RACE WORK

BEBEK 4T TU 125 CC PEMULA LOKAL KABUPATEN
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 15
I. 16 SATRIA HANDIKA WONOSOBO GRC 72 DUDA GILAX MD RACING
II. 10 AKHAMD TAUFIK WONOSOBO ECO RACING – CBK – MPO – BLUE ROSE FAMILY
III. 22 AJI PANGESTU WONOSOBO TMS MANDIRI – MPO RACING
IV. 19 RISKA OON WONOSOBO MD RACING PUTRA PERDANA TEAM 35
V. 11 CAHYO NUGROHO WONOSOBO CAHAYA ANUGRAH – AS MOTOR

BEBEK 2T STD 125 CC PEMULA LOKAL KARESIDENAN
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 16
I. 257 HAYDAR MAULANA TEMANGGUNG IGUN CEBONG SAMANTHA MD RACING
II. 10 AKHAMD TAUFIK WONOSOBO AR SPEED SEMARANG – MPO
III. 76 WIWID SAGITA WONOSOBO CK PRIVATER OA OE
IV. 96 RANDUNG AJI PURWOREJO MAWUR – MAWUR GARMOS CILACAP
V. 48 ARYA DWI MAHENDRA KEBUMEN PJRM INDONESIA ART

BEBEK 4T TU 125 CC PEMULA LOKAL KARESIDENAN
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 17
I. 145 GEA HARYANTO KEBUMEN BOS ONE ORION BG 14 MAHESA LEMBU NEW CMRT
II. 65 RIDO SETYAWAN PURWOREJO KK SPEED BLEDUG SEMEN RACING TEAAM
III. 10 AKHAMD TAUFIK WONOSOBO REA-REO NUNUNG JAYA – BLUE ROSE FM
IV. 260 RANDUNG AJI PURWOREJO CK PRIVATER OA OE
V. 48 ARYA DWI MAHENDRA KEBUMEN KOJEX RACING

MINI GP (9TH KEBAWAH)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 18
I. 180 FADIL ALGASSANI PRIYADI YOGYAKARTA LESEHAN POJOK JONO BANTER
II. 5 VALERA OCTAVIANUZ SEMARANG ERZHET LULUKIDS CCP BANGKIT B-PAZZ OCTVZ RS
III. 17 GUARDIAN BINTANG PHETE JR SEMARANG ANUGERAH TELAK MANUK 77
IV. 115 ROHMAD SUBASTIAN PURWOREJO SAPI BAALAP JR
V. 29 SATRIA TEGAR BIJAKSANA YOGYAKARTA AMOZ BAJA LABA DRJ RACING CLINIC

MINI GP (9TH KEATAS)
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M 19
I. 155 DAVIN CEMPLON YOGYAKARTA OMAH KUNENG CHR 55
II. 54 KIKI AP PURWOREJO KK SPEED ERZHET BERKAH VANAMIE
III. 180 FADIL ALGASSANI PRIYADI YOGYAKARTA LESEHAN POJOK JONO BANTER
IV. 115 ROHMAD SUBASTIAN PURWOREJO SAPI BAALAP JR
V. 122 M. RIZKY KLATEN SEKAR CELL ERDEVE ON THROTTLE

BEBEK 2T STD 125 CC PEMULA DULONGMAS 20
POST NO. N A M A PROV / KOTA T E A M
I. 129 DIAN PUPER BANJARNEGARA PUTRA PERDAANA TEAM 35
II. 145 GEA HARYANTO KEBUMEN SKN MAHESA LEMBU ORION 139 KYT
III. 149 IAN KUCRIT PEKALONGAN PJRM INDONESIA ARGA ICC
IV. 257 HAYDAR MAULANA TEMANGGUNG IGUN CEBONG SAMANTHA MD RACING
V. 47 AZY PERMANA PURWOKERTO REKANATA TEAM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate ยป